Breaking Featured Featured General Politics

List of Members of The Nigerian House of Representatives Of Nigeria According to Their Respective States

dogara1Abia State


Hon. Darlinton Nwokocha — Isialangwa North/South
Hon. Samuel Ifeanyi Onuigbo – Ikwuano Umuahia

Hon. Elendu-Ukeje Nnenna L .I — Bende
Hon. Ossy Prestige Chinedu Ehiriodo O Ossy – Aba North/South
Hon. Nkole Uko Ndukwe – Arochukwu Ohafia
Hon. Solomon Adaelu Ezinwa O. – Obingwa/Ugwunagbo/Osisioma
Hon. Onyejeocha Nkeruka Chiduben –Isuikwuato/Umunneochi
Hon. Abonta Uzoma Nkem — Ukwa East/West

Adamawa State


Hon. Yusuf Buba Yakub — Gombi/Hong
Hon. Lawal Abubakar Garba — Yola-North/South/Girei
Hon. Adamu Dau Usman Kamale — Michika/Madagali
Hon. Abdulrahman Shuaibu Abubakar — Mubi North, South/Maiha
Hon. Philip A Gutuwa — Guyuk/Shelleng
Hon. Sadiq Ibrahim — Fufore/Song — APC
Hon. Kwamoti Bitrus Laori — Numan/Demsa/Lamurde —
Hon. Abdulrazak Saád Namdas — Jada/Ganye/Toungo/Mayo Belwa

Akwa Ibom State


Hon. Emmanuel Ekon — Abak/Etim Ekpo/Ika
Hon. Francis Charles Uduyork — Ikot Abasi/Mkpat Enin Eastern Obolo
Hon. Emmanuel Sunday Akpan — Ikot Ekpeneessien Udim/Obot Akara
Hon. Emmanuel Isaac Ukoete — Ukanafun/Oruk Anam
Hon. Iboro Asuquo Ekanem — Ikono/Ini
Hon. Henry Okon Archibong — Itu/Ibiono Ibom
Hon. Samuel Okon Ikon — Etinan/Nsit Ibom/Nsit Ubium
Hon. Michael Okon Enyong — Uyouruan/Nsit Atai/Ebesikpo Asutan
Hon. Nse Bassey Ekpenyong — Oron/Mbo/Okobo/Udung Uko/Uruel Offong/Oruko
Hon. Owoidighe Ime Ekpoatai — Eket/Onna/Esit/Eket/Ibeno

Anambra State
Hon. Eucharia Azodo Okwunna — Aguata
Hon. Chris Emeka Azubogu — Nnewi North South/Ekwusigo
Hon. Ahonu Chukwuemeka Reginald — Ihiala
Hon. Okechukwu Nnamdi Eze — Anaocha/Njikoka/Dunukofia
Hon. Madubueze Peter Obiano — Anambra East/West
Hon. Sopuluchukwu E. Ezeonwuka — Orumba North/South
Hon. Obinna-Chidoka — Idemili North/South
Hon. Anayo Nnebe — Awka North/South
Hon. Chukwuka Onyema Wilfred — Ogbaru
Hon. Idu Emeka Godwin Obiajulu — Onitsha North/South
Hon. Onyenwife Gabriel — Oyi/Ayamelum

Bauchi State
Hon. Isa Hassan Mohammed Itas/Gadau/Jammare
Hon. Ahmed Yerima — Misau/Dabam
Hon. Shehu Aliyu Musa — Bauchi
Hon. Gurai Alhaji Adamu — Shira/Giade
Hon. Salisu Zakari Ningi — Ningi/Warji
Hon. Lawal Yahaya Gumau — Toro
Hon. Rt Haliru Dauda Jika — Darazo/Ganjuwa
Hon. Tata Omar — Zaki
Hon. Mohammed Garba Gololo — Gamawa
Hon. Dogara Yakubu — Dass/Tafawa Balewa/Bagoro
Hon. Muhammad Sani Abdu — Alkaleri/Kirfi
Hon. Ibrahim Mohammed Baba — Katagum

Bayelsa State
Hon. Daniel Henry Ofongo — Southern Ijaw
Hon. Sodaguno A Festus Omoni — Ogbia
Hon. Foingha Jephthah — Nembe/Brass
Hon. Agbedi Fredrick Yeitiemone. — Sagbama/Ekeremor
Hon. Diri Douye Kolokuna — Opokuma/Yenagoa

Benue State
Hon. Benjamin Iorember Wayo — Kwande/Ushongo
Hon. Udende, Emmanuel Memga — K/Ala/Ukum Logo
Hon. John Dyegh — Gboko/Tarka
Hon. Emmanuel Yisa Orkerjev — Buruku
Hon. Mark Terseer Gbillah — Gwer East/Gwer West
Hon. Adaji Awulu Ezekiel — Otukpo/Ohimini
Hon. Adamu Ochekpo Entonu — Apa/Agatu
Hon. Christian Adabah Abah — Ado/Okpokwu Ogbadibo
Hon. Samson Okwu — Oju/Obi
Hon. Hembe Herman Iorwase C. — Vandekya/Konshisha
Hon. Dickson Dominic T. — Makurdi/Guma

Borno State
Hon. Ayuba Mohammed Bello — Jere
Hon. Muktar Betara Aliyu — Biu/ Kwaya-Kawashani/ Bayo, Shani,
Hon. Mahmud Lawan Maina — Konduga/Dikwa/Mafia
Hon. Mohammed A Sanda — Kaga, Gubio, Magumeri
Hon. Mohammed Tahir Monguno — Marte/Monguno/Nganzai
Hon. Abdulkadiri Rahis — Maiduguri (Metropolitan)
Hon. Mohammed Nur Sheriff — Bama/Ngala/Bala-Balge
Hon. Asabe Vilita Bashir — Gwoza/Damboa/Chibok
Hon. Mallam Bukar Gana — Kukawa/Abadam/Mobbar/Guzamala
Hon. Jibrin Satumari — Askira Uba/Hawul

Cross River State
Hon. Essien Ekpeyong Ayi — Calabar South/ Akpabuyo/Bakassi
Hon. Bassey Eko Ewah — Abi/Yakurr
Hon. Michael Irom Etaba — Obubra/Etung
Hon. Christopher Agibe Ngoro — Boki/Ikom
Hon. Ochiglegor Idagbo — Bekwarra/Obudu/Obanliku
Hon. Danie Asuquo Effiong — Akamkpa/Biase
Hon. Jarigbe Agom Jarigbe — Yala/Ogoja
Hon. Edim Etta Mbora — Calabar Municpal /Odukpani

Delta State
Hon. Ossai Nicholas Ossai — Ndokwa West/Ukwuani/Ndokwa East
Hon. Victor Onyemachi Nwokolo — Ika North East/Ika South
Hon. Ederin Lovette Idisi — Ethiope East/ West
Hon. Evelyn Omavowan Oboro — Uvwie/Okpe/Sapele
Hon. Nicholas Mutu Ebomo — Bomadi/Patani
Hon. Julius Gbabojor Pondi — Burutu
Hon. Leonard Okuweh Ogor — Isoko North/South
Hon. Daniel Reyenieju O — Warri North/Warri South West
Hon. Onyeamaechi Joan Mrakpor — Aniochanorth/South/Oshimili North/South
Hon. Ahwinahwi Solomon — North/South, Udu Lga

Ebonyi State
Hon. Nwazunku Chukwuma — Ebonyi/Ohaukwu
Hon. Okorie Linus Abaa — Ohaozara Onicha-Ivo
Hon. Anayo Edwin — Ezza North Ishielu
Hon. Sylvester Ogbaga — Izzi/Abakaliki
Hon. Igariwey Iduma Enwo — Afikpo North/South
Hon. Ogbee Lazarus Nweru. — Ezza South/Ikwo

Edo State
Hon. Iriase Isumafe O Pally — Owan West
Hon. Johnson E. Agbonayinman — Egor/Ikpoba O
Hon. Joseph E Edionwele — Esan Central — PDP
Hon. Omosede Igbinedion Gabriella — Ovia North East/Ovia South West
Hon. Ogun Sargius Oseasochie — Esan North East/Esan South East
Hon. Philip Shaibu — Etsakoeast/West/Central
Hon. Peter Ohiozojeh Akpatason — Akoko Edo
Hon. Omoregie Ogbeide — Oredo
Hon. Patrick Aisowieren — Oriowo/Uhumwonde

Ekiti State
Hon. Ayodele Oladimeji — Ado Ekiti/Irepodun/Ifelodun
Hon. Segun Adekola Alexander — Ekiti Sw/Ikere/ Orun/Ise
Hon. Awodumila Akinyele Julius — Emure/Gbonyin/Ekiti East
Hon. Aina Akinola Thadeus — Ido/Osi/Moba/Ilejemeje
Hon. Oni Olamide Johnson — Ijero/Ekiti West/Efon
Hon. Kehinde Agboola Emmanuel — Ikole/Oye/North

Enugu State
Hon. Chime Oji Agu — Enugu North/South
Hon. Chukwuemeka Ujam — Nkanu East/West
Hon. Agbo Dennis Nnamdi — Udenu /Igboeze North
Hon. Patrck Oziokoja Asadu — Nsukka/Igboeze South
Hon. Stella Uchena Obiageli Ngwu — Uzo-Uwani/ Igbo Etiti
Hon. Toby Okechukwu — Oji River/Aninri, Awgu
Hon. Amadi Oguerinwa Denis — Udi/Ezeagu
Hon. Kingsley Sunday Ebenyi — Enugu East/Isi — Uzo

Gombe State
Hon. Barambu Umaru Kawawa — Akko
Hon. Binta Bello — Kaltungo/Shongom
Hon. Ali Isa Jc — Balanga/Billiri
Hon. Aishatu Jibril Dukku — Dukku/Nafada
Hon. Khamisu Ahmed Mailantarki — Gombe/Kwami/ Funakaye
Hon. Yunusa Ahmad Abubakar — Yamaltu/ Deba

Imo State
Hon. Oninubuaria Kingsley Obinna — Isialambano/Okigwe/Onuimo
Hon. Chike John Okafor — Ehime-Mbano/ Ihitte Uboma/Obowo
Hon. Raphael Uzochi Igbokwe — Ahiazu/Mbaise/Ezinihitte
Hon. Ezenwa Onyewuchi Francis– Owerri Municipal/Owerri N/Owerri West
Hon. Hon. Jerry Alagboso — Orlu/Oru East/Orsu
Hon. Chukwudi Victor Jones Onyereri — Nkwerre/ Isu/Njaba,Nwangele
Hon. Goodluck Opia Nanah — Ohaji/Egbema Oru, West Oguta
Hon. Nwawuba Henry Ugochukwu — Mbaitoli Ikeduru
Hon. Chukwukere Austine Ikechukwu O. — Ideato/North/ Ideato/South
Hon. Bede Eke Uchenna  — Aboh Mbaise/Ngor Okpala

Jigawa StateHon. Fulata Abubakar Hassan Fulata\Birniwa-Kiri Kasma, Guri
Hon. Rabiu Garba Kaugama — Kaugama/Mallam Madori
Hon. Mohammed Sani Zorro — Gumel/Maigartari/Suletnkar/Gagarawa
Hon. Muhammadu Adamu Fagengano — Garki/Babura
Hon. Usman Ibrahim Auyo — Hadeja/Kafin Hausa/Auyo
Hon. Muhammed Gudaji Kazaure — Kazaure
Hon. Muhammad Gausu Boyi — Taura/Ringim
Hon. Hon. Saidu Yusuf Miga — Miga/Jahun
Hon. Ibrahim Abdullahi Dutse — Dutse/Kiyawa
Hon. Yuguda Hassan Kila — Gwaram
Hon. Magaji Dau Aliyu — Buji/Birnin Kudu

Kaduna State
Hon. Shehu Nicholas Garba — Sanga/Jema’a
Hon. Jagaba Adams Jagaba — Kachia/Kagarko
Hon. Abbas Tajudeen — Zaria
Hon. Muhammed Abubakar — Igabi
Hon. Sunday Marshal Katung — Jaba/Zagon Kataf
Hon. Samaila Suleiman — Kaduna North
Hon. Garba Datti Muhammad — Sabon Gari
Hon. Umar Yakubu Barde — Chukun/Kajuru
Hon. Rufai Ahmed Chanchangi — Kaduna South
Hon. Muhammad Musa Soba — Soba
Hon. Hassan Adamu Shekarau — Birnin Gwari/Giwa
Hon. Yusuf Bala — Ikara/Kubau
Hon. Mohammed Usman — Makarfi/Kudan
Hon. Simon Yakubu Arabo — Kauru
Hon. Gideon Lucas Gwani — Kaura
Hon. Lawal Muhd Rabiu — Lere

Kano State
Hon. Tijjani Abdulkadir Jobe — Dawakin/Tofa/Tofa/Rimin Gado
Hon. Munir Babba Danagundi — Kumbotso
Hon. Nasiru Garo Sule — Gwarzo/Kabo
Hon. Danburam Abubakar Nuhu — Kano Municipal
Hon. Ahmed Garba Bichi — Bichi
Hon. Badamasi Ayuba — Dambatta/Makoda
Hon. Nassir Ali Ahmed — Nasarawa
Hon. Aliyu Sani Madaki — Dala
Hon. Garba Ibrahim Mohammed — Gwale
Hon. Muktar Muhammadu Chiromawa — Kura/Garvin/Mallam/Madobi
Hon. Nasiru Baballe Ila — Tarauni
Hon. Aminu Suleiman — Fagge
Hon. Abdulmumin Jibrin — Kiru/Bebeji
Hon. Garba Umar Durbunde — Takai/Sumaila
Hon. Shehu Usman Aliyu — Rogo/Karaye
Hon. Sani Mohammed Aliyu — Rano/Bunkure/Kibiya
Hon. Sulaiman Aliyu Romo — Bagwai/Shanono
Hon. Bashir Baballe — Minjibir/Ungogo
Hon. Sani Umar Bala — Kunchi/Tsanyawa
Hon. Mustapha Bala Dawaki — Dawakin Kudu/Warawa
Hon. Abdullahi Mahmud Gaya — Ajingi/Gaya/Albasu
Hon. Musa Ado Tsamiya — Gezawa/Gabasawa
Hon. Alhassan Ado Garba — Doguwa/Tudunwada
Hon. Muhammad Ali Wudil — Wudil/Garko

Katsina State
Hon. Babangida Ibrahim — Malumfashi/Kafur
Hon. Ahmed Dayyabu Safana — Safana/Danmusa/ Batsari
Hon. Sani Bello Mashi — Mashi/Dutsi
Hon. Ibrahim Danmazari Murtala — Musawa/Matazu
Hon. Muntari Mohammed Dandutse — Dandume/Funtua
Hon. Amiruddin Idris Tukur — Bakori/Danja
Hon. Danlami Mohammed Kurfi — Dutsinma/Kurfi
Hon. Aminu Ashiru Mani — Mani/Bindawa
Hon. Ahmad Usman Babba Kaita — Kankia/Kusada/Ingawa
Hon. Nasiru Sani Zangon Daura — Zango/Baure
Hon. Murtala Isah — Kankara/Paskari/Sabuwa
Hon. Sheik Umar Abubakar — Katsina Central
Hon. Sani Saidu Fago — Daura/Maiadua/Sandamu
Hon. Kabir Charanchi Shaibu — Batagarawa/Rimi/Charanchi
Hon. Suleiman Salisu Salisco — Jibia/Kaita

Kebbi State
Hon. Alh Aliyu Danladi — Zuru/Fakai, Danko/Sakaba/Wasagu
Hon. Muhammed D Dantani — Yauri/Ngaski /Shanga
Hon. Abdullahi Umar Faruk — Kalgo/Bunzabirnin Kebbi
Hon. Munir Uthman Mohammed — Argungu/Augie
Hon. Salisu Garba Koko — Koko/Besse Maiyama
Hon. Husseini Suleiman Kangiwa — Arewa/Dandi
Hon. Muhammed Umar Jega — Aliero/Gwandu/Jega
Hon. Abdullahi Hassan Suru Bagudu/Suru

Kogi State
Hon. Umar Buba Jibril — Lokoja/Kogi
Hon. Lawal Muhammadu Idirisu — Ajaokuta
Hon. Karimi Sunday Steve — Yagba East/West/Mopamuro
Hon. Ajanah Muhammed Kabir — Adavi/Okehi
Hon. Emmanuel Makoju Egwu — Idah/Igalamela/Ibajiofu/Odolu
Hon. Rt Abdullahi Bello — Okene/Ogori Mangogo
Hon. Yusuf Ayo Tajudeen — Kabba/Bunu/Ijumu
Hon. Alh Hassan Atayoma Omale — Ankpa/Omala/Olamaboro
Hon. Benjamin Ikani Okolo — Dekina/Bassa

Kwara State
Hon. Razak Olatunde Atunwa — Ilorin West/Asa
Hon. Olufunke Deborah Adedoyin — Ekiti/Irepodun/Isin/Oke-Ero
Hon. Aliyu Bahago Ahman Pategi– Patigi/Edu/Moro
Hon. Olayonu Olarinoye Tope — Ifelodun/Offa/Oyun
Hon. Abubakar Amuda-Kannike Garba — Ilorin South/ East
Hon. Mohammed Zakari — Baruten/Kaiama

Lagos State
Hon. Diya Oyewole Babafemi — Shomolu
Hon. Olufemi Bandele Adebanjo — Alimosho
Hon. Ayodeji Joseph — Apapa
Hon. Abayomi Dauda Kako Are — Mushin I
Hon. Bolaji Yusuf Ayinla — Mushin II
Hon. Akinloye Babajide Hazeez — Eti-Osa
Hon. Bamgbose Joseph Hontonyo — Badagry
Hon. (Otunba) A A Abdulkabir — Ibeju-Lekki
Hon. Oghene Emma Egoh — Amuwo-Odofin
Hon. Enitan Dolapo Bau — Lagos Island I
Hon. Jimoh Abdulraheem Olajide — Lagos Mainland
Hon. Olufemi Gbajabiamila — Surulere I
Hon. Olatunji Soyinka — Surulere II
Hon. Balogun Yakub Abiodun — Lagos Island II
Hon. Shadimu Mutiu Alao — Oshodi/Isolo I
Hon. Nwulu Tony Chinedu — Oshodi/Isolo II
Hon. Barr (Mrs) Rita Orji — Ajeromi/Ifelodun I
Hon. James Abiodun Faleke — Ikeja — APC
Hon. Babajinmi Adegoke Benson — Ikorodu
Hon. Elijah Oluwatayo Adewale — Ifako-Ijaiye
Hon. Adaranijo Taofeek Abiodun — Agege
Hon. Agunsoye Oluwarotimi Ojo — Kosofe
Hon. Obasa Tajudeen Adekunle– Ojo
Hon. Tasir Olawale Raji — Epe

Nasarawa State
Hon. Abubakar Sarki Dahiru — Lafia/Obi
Hon. Musa Baba Onwana — Nassawara/Toto
Hon. Emmanuel David Ombugadu — Akwanga//Wambai/Nasarawa Eggon
Hon. Gaza Jonathan Gbefwi — Keffi/Karu/Kokona
Hon. Mohammed Ogoshi Onawo — Awe/Doma/Keana

Niger State
Hon. Umar Muhammed Rofia — Agwara/Borgu — APC
Hon. Abubakar Chika Adamu — Shiroro/Rafi/Munya — APC
Hon. Mohammed Abdulkadir Mahmud — Agaie/Lapai — APC
Hon. Salihu Adamu Shadafi — Paiko/Bosso — APC
Hon. Muhammadu Bala Faruq — Gbako/Bida/Katcha — APC
Hon. Garba Abdullahi Idris — Wushishi/Mashe/Gukgora/Mariga — APC
Hon. Mohammed Umaru Bago — Chanchaga — APC
Hon. Shehu Rijau Saleh — Rijau/Magama — APC
Hon. Ahmed Abu — Mokwa/Lavun/Edati — APC
Hon. Abubakar Lado Abdullahi — Suleja/Tafa/Gurara — APC

Ogun State
Hon. Mukaila Olayiwola Kazzim — Abeokuta North/Obafemi-Owode/Odeda — APC
Hon. Samuel Olusegun Williams — Abeokuta South — APC
Hon. Jimoh Olusola Ojugbele — Ado-Odo/Ota — APC
Hon. Kayode Oladele Egbado — N/Imeko-Afon — APC
Hon. Adekunle Abdulkabir Akinlade — Egbado South/Ipokia — APC
Hon. Isiaka Ayokunle Ibrahim — Ifo/Ewekoro — APC
Hon. Adekoya Adesegun A. — Ijebu East/North Ogun Waterside — PDP
Hon. Odeneye Kehinde Olusegun — Ijebu Ode/Odogbolu/ Ijebu North East — APC
Hon. Adebutu O Oladipupo — Ikenne/Shagamu/Remo North — PDP

Ondo State
Hon. Olabode Oluwasola Ayorinde — Owo/Ose — APC
Hon. Olowookere Ajisafe — Akure North/South — APC
Hon. Baderinwa Bamidele Samson — Idanre/Ifedore — APC
Hon. Micheal Adeniyi — Okitipupa/Irele — PDP
Hon. Akinlaja Joseph Iranola — Ondo West/Ondoeast — PDP
Hon. Akinfolarin Mayowa Samuel — Ileoluji — Okeigbo /Odigbo — PDP
Hon. Michael Adeniyi Omogbehin — Okitipupa Irele — PDP
Hon. Akinjo Kolade Victor — Ilaje/Eseodo — PDP
Hon. Olemija Stephen Friday — Akoko/North East — APC
Hon. Babatunde Gabriel Kolawole — Akoko South West/Akoko South East — APC

Osun State
Hon. Yusuf Sulaimon Lasun — Irepodun/Olorunda/Osogbo/Orolu — APC
Hon. Adeyinka Ajayi — Odo-Otin/Ifelodun/Boripe — APC
Hon. Olufemi Fakeye — Boluwaduro/Ifedayo/Ila — APC
Hon. Ayo Hulayat Omidiran — Ayedaade/Irewole/Isokan — APC
Hon. Mojeed Olujinmi Alabi — Ede North/ Ede South/Ejigbo — APC
Hon. Akintayo Gafaru Amere — Ayedire/Iwo/Ola-Oluwa — APC
Hon. Ajibola Israel Famurewa — Atakunmosa East/West/Ilesha E/W — APC
Hon. Busayo Oluwole Oke — Obokun/Oriade — PDP
Hon. Albert Abiodun Adeogun — Ife Central/ Ife East/ Ife North — PDP

Oyo State
Hon. Abiodun Dada Awoleye — Ibadan North — APC
Hon. Ogunwuyi Segun — Ogbomosho North/Ogbomoso South /Orire LP
Hon. Olasupo Abiodun Adeola — Iseyin/Itesiwaju/Kajola/Iwajowa — APC
Hon. Odebunmi Olusegun Dokun — Ogo-Oluwa/Surulere — PDP
Hon. Samson Olusunbo Olugbemi — Oluyole — APC
Hon. Akintola Taiwo Michael — Egbeda/Ona-Ara — APC
Hon. Olatoye Temitope Sugar — Akinyele/Lagelu — APC
Hon. Ayoade Olugbenga Ojoawo — Ibarapa Central/Ibarapa North — APC
Hon. Adepoju Adeyemi Sunday — Ibarapa East/Ido — APC
Hon. Saheed Akinade Fijabi — Ibadan North West/South West — APC
Hon. Adedapo Lam-Adesina — Ibadan North East/Ibadan South East — APC
Hon. Prince Akeem Adeniyi Adeyemi — Afijio/Atiba/Oyo East/ Oyowest — APC
Hon. Oladele Olatunbosun George — Irepo/Orelope/Olorunsogo — APC

Plateau State
Hon. Golu Timothy S — Pankshin/Kanam/ Kanke — PDP
Hon. Johnbull T. Shekarau — Shendam/Mikang/Qua’an-Pan — PDP
Hon. Suleiman Yahaya Kwande — Jos North/Bassa — APC
Hon. Gyang Istifanus Dung — B/Ladi/Riyom — PDP
Hon. Pwajok Edward Gyang — Jos South/Jos East — PDP
Hon. Engr Solomon B. Maren — Mangu/Bokkos — PDP
Hon. Ahmed Idris — Wase — APC
Hon. Vincent Venman Bulus — Langtang North/Langtang South — PDP

Rivers State
Hon. Betty Apiafi — Abua/Odual/Ahoada East — PDP
Hon. Uche Nnam Obi — Ahoada West/Egbema/Indoni — PDP
Hon. Jacobson B. Nbina — Tai/Eleme/Oyigbo — PDP
Hon. Kingsley O Chinda — Obio/Akpor — PDP
Hon. Awaji Inombek Abiante — Andoni/Opobo/Nkoro — PDP
Hon. Randolph Oruene Brown — Bonny/Degema — PDP
Hon. Boma Godhead — Akuku-Toru/Asari-Toru — PDP
Hon. Kenneth Anayo Chikere — Port Harcourt 1 — PDP
Hon. Blessing Nsiegbe — Port Harcourt II — PDP
Hon. Dumnamene Robinson Dekor — Khana/Gokana — PDP
Hon. Emerengwa Sunday Boniface — Ikwerre/Umohua — PDP
Hon. Chief Jerome Amadi Eke — Etche/Omuma — PDP
Hon. Gogo Bright Tamuno — Okrika/Ogu-Bolo — PDP

Sokoto State
Hon. Aminu Sani Isa — Isa/Sabon Birni — APC
Hon. Isah Salihu Bashir — Tangaza Gudu — APC
Hon. Abdullahi M. Wamakko — Kware-Wammako — APC
Hon. Aliyu Shehu A. A. — D/Shuni/Bodinga/Tureta — APC
Hon. Saadu Nabunkari — Binji-Silame — APC
Hon. Abdussamad Dasuki — Tambuwal-Kebbe — APC
Hon. Abdullahi Balarabe Salame — Ilella-Gwadabawa — APC
Hon. Kabiru Marafa Achida — Wurno-Rabbah — APC
Hon. Hassan Bala Abubakar III — Sokoto North/South — APC
Hon. Aminu Shehu Shagari — Yabo/Shagari — APC
Hon. Musa Sarkin Adar Kaffe — Gada/Goronyo — APC

Taraba State
Hon. Rima M Shawulu Kwewum — Takuma/Donga Ussa — PDP
Hon. Shiddi Usman Danjuma — Wukari/Ibi — APGA
Hon. Aminu Ibrahim Malle — Jalingo/ Yorro/ Zing — APC
Hon. Baido Danladi Tijos — Ardokola/ Lau K/Lamido — PDP
Hon. Garba Hamman-Julde Chede — Bali/Gassol — APC
Hon. Danasabe Charles Hosea — Gashaka Kurmi Sardauna — PDP

Yobe State
Hon. Sidi Yakubu — Machina/ Nguru/ Kasaruwa/Yusufari — APC
Hon. Khadija Bukar Abba Ibrahim — Gulani/Gujbadamaturu/Tarmuwa — APC
Hon. Zakariyaú M Galadima — Bade/Jakusko — APC
Hon. Alh Sabo Garba — Nangere/Potiskum — PDP
Hon. Goni Bukar Lawan — Bursari/Geidam/Yunusari — APC
Hon. Ismail Ahmed Gadaka — Fika/Fune — APC

Zamfara State
Hon. Lawali Hassan Anka — Anka/Talata/Mafara — APC
Hon. Abdulmalik Zubairu Bungudu — Maru/Bungudu — APC
Hon. Aminu Sani Jaji — Kaura-Namoda/Birnin Magaji — APC
Hon. Isah Ibrahim — Tsafe/Gusau — APC
Hon. Abubakar Husaini Moriki — Shinkafi/Zurmi — APC
Hon. Muázu Lawal — Gummi/Bukkuyum — APC
Hon. Yahaya Chado Gora — Maradun/Bakura — APC

FCT 
Hon. Zakari Angulu — Kuje/Abaji/Gwagwalada/Kwali — APC
Hon. Jisalo B Zaphania — Amac/Bwari — PDP


Leave a Comment