Ag. Inspector-General of Police Ibrahim Kpotun Idris, mni was born in Bida, Niger State on 15th January 1959.
He attended St. Paul Primary School Sokoto and Government Secondary School Farfaru Sokoto.
He bagged two University Degrees: Bachelor of Science degree in Agricultural Economics from the Ahmadu Bello University Zaria, and an LLB (Honours) in Law from University of Maiduguri.
Enlisted into the Nigeria Police Force as ASP Cadet in 1984.  He served subsequently as: 
– Divisional Crime Officer and Traffic Officer in Gusau Division in the present Zamfara State from January, 1986 to March, 1987,
– Police Mobile Force in April 1987. He later served in the Police Mobile Force (PMF) for Seventeen years, from April 1987 to 31st January 2004.
Ag. IGP Ibrahim K. Idris, mni led a contingent of Nigerian Police Officers to United Nation Mission in Liberia on 1st February 2004 and was later seconded by the Nigerian Government to the United Nations in March 2005, where he served as Mission Police Operation Coordinator from February 2004 to October 2008, and was later deployed from there as the Deputy Police Commissioner in-charge of Operations in United Nations Integrated Mission in Timor Leste (UNMIT), from October 2008 to March 2011.
He was the Director, International Peace Keeping Office at the Nigeria Police Force Headquarters from 11th April 2011 to 6th July 2011, and served as Commissioner of Police Kano State Command from 7th July 2011 to 16th February 2013. After his course in NIPSS, Mr. Ibrahim was posted to Nasarawa State as the Commissioner of Police from February 2014 to September 2014.

From there he was posted to Nigeria Police Force Headquarters as the Commissioner of Police, Police Mobile Force in September 2014. The UN Secretary General appointed Mr. Ibrahim as a Police Commissioner in UNAMID, in Darfur.

This is the 1st time a Nigerian Police officer is clinching a B2 position for any UN mission in the world. However, the offer was declined to enable him contribute his quarter in ensuring peace and stability immediately during and after the 2015 general elections. He was later transferred to Kano State command in 2015 where he conducted the National elections held in 2015. Presently he is the Assistant Inspector-General of Police in charge of Operations, at FHQ, Abuja.
Ag. IGP Ibrahim K. Idris, mni attended many professional courses in Nigeria which included: PMF Conversion course 1987, PMF Operation Management Course, PMF Armored Personnel Carrier Operation Course all in Gwoza, between 1987 and 1989. He also attended Advanced Detective Course in 1987, Police Intermediate Course in 1997 and Senior Command course in 2003, all in Police Staff College Jos. He also attended Joint Police and Military courses, including Disaster Management Course at the Armed Forces Command and Staff College Jaji in 2003.

In September 2012, he attended the Leadership and Strategic Studies Course at the Centre for Management Studies (CMD), Lagos and Institute of Policy and Strategic Studies (NIPSS) Jos in February 2013.
Under the United Nations, Ibrahim attended a seminar on re-organization and reforms of Formed Police Units (FPU) under the United Nations, at the Centre for excellence for Stability Police Forces (COESPU) in Vicenza, Italy in 2004.

He also attended the UN Senior Leadership Induction Course and UN Leadership Course at the UN Headquarters in New York in February and September 2009 respectively. He further attended Civil-Military Coordination in Disaster Management Course organized by the United States Military Pacific Command and United Nations in Jakarta, Indonesia in 2010.

He has severally served as visiting lecturer on “roles of Police on United Nations peace Keeping Operations” in Nigerian Defense College in 2011, 2012 and 2013. He was a Mentor to African Union/United Nations Senior Leadership Seminar in Douala, Cameroun 2010 and African Union/Ecowas Senior Leadership Course held in Nigerian Defense College Abuja in 2012.
The AIG have received many Commendations and Awards in the course of his career, including the Nigerian Inspector General of Police Commendation Award for my his performance as Commandant PMF Training College, Gwoza in 2004, the Special Representative of the Secretary General Commendation Award for planning, execution and coordination of security for the Liberian National Elections in 2005, and the Special Representative of the Secretary General’s Award for coordinating major operations in Timor Leste in 2011.

He also bagged two Outstanding Leadership Awards by two United Nations Missions, namely United Nations Mission in Liberia (UNMIL) and United Nations Integrated Mission in Timor Leste (UNMIT) in 2006 and 2009 respectively for his outstanding performance as Operations Coordinator in UNMIL and Deputy Police Commissioner in charge of Operations in UNMIT respectively.

In March 2011, the President of Democratic Republic of Timor Leste, Dr Jose Ramos Horta (Nobel Lauret) awarded Ibrahim the Country’s highest National Medal, the “Medal of Merit”, for his contribution to the security and stability of Timor Leste.

He served for over seven years in the United Nations. The Officer is married to Barrister Asmau Ndayako Ibrahim and he is blessed with many Children. His hobbies include watching movies, reading books and indoor exercises.

Facebook Comments